Informace o osteoartróze

Co je to osteoartróza?

U zdravých kloubů jsou pohyblivé povrchy pokryté vrstvou chrupavky, která zastavuje dva povrchy kostí, které se vzájemně třejí a vytvářejí tření. Pohyb kloubu je stále ještě hladší synoviální tekutinou, která prochází chrupavkou v mazacích molekulách.

Nicméně u osteoartrózy je ohrožena celistvost kloubu.

Chrupavka začíná nosit tenkou látku, někdy se úplně opotřebovává, zatímco hladina mazacích molekul v synoviální tekutině a na chrupavce se vyčerpává.

Degradace uvnitř osteoartritických kloubů přispívá ke vzniku zánětu, ztuhlosti kloubů, snížené pohyblivosti a bolesti při pohybu. Jak onemocnění postupuje, příznaky se stávají závažnějšími a oslabujícími, přičemž se někdy stává trvalá bolest.

Jaké jsou příčiny osteoartrózy?

V podstatě existují dva typy osteoartrózy - primární nebo sekundární. Klíčový rozdíl mezi těmito dvěma typy je až na základní příčinu.

  • Primární osteoartróza

    Tento typ osteoartrózy je spojen se stárnutím, který postihuje lidi ve věku okolo 55 let a je výsledkem opotřebení kloubů. Čím více budete stárnout, tím větší pravděpodobnost, že budete postiženi osteoartrózou. Mezi nejčastěji postižené klouby patří kolena, ruce, páteř a boky.

  • Sekundární osteoartróza

    Tento typ osteoartrózy pravděpodobně ovlivní lidi, kteří jsou předisponováni k tomuto onemocnění různými způsoby, jako je obezita, genetika, výsledek další nemoci nebo předchozí trauma, jako je prasknutí zlomeniny nebo vazů.

Léčba osteoartrózy

Neexistuje lék na osteoartrózu, ale můžete pomoci zmírnit příznaky tím, že udržíte zdravou váhu a pravidelné cvičení, abyste udrželi aktivní, posilovali svaly a udržovali mobilitu kloubů.

Léky proti bolesti

Typ léku proti bolesti (analgetikum), který může váš lékař doporučit, bude záviset na závažnosti bolesti a dalších zdravotních potížích, které máte. Hlavní léky použité jsou popsány níže.

Paracetamol

Pokud máte bolest způsobenou osteoartritidou, může váš lékař doporučit užívání paracetamolu. Toto je k dispozici v lékárnách bez lékařského předpisu. Nejlepší je pravidelně užívat, než počkat, až se vaše bolest stane nesnesitelnou. Pokud však užíváte paracetamol, vždy dodržujte dávkování doporučené vaším lékařem a nepřekračujte maximální dávku uvedenou na obalu.

Přes jeho popularitu, nedávné studie důkazy zpochybnil užitečnost paracetamolu při léčbě osteoartrózy. Důkazy publikované v Lancetu vedou k závěru, že "paracetamol s jediným činidlem nevidí žádnou roli při léčbě pacientů s osteoartrózou bez ohledu na dávku". Odkazem na toto je Lancet 2016 Mar 17. pii: S0140-6736 (16) 30002-2.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Pokud paracetamol účinně neovlivňuje bolest osteoartrózy, může Váš praktický lékař předepsat silnější lék proti bolesti. Může to být nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Nesteroidní protizánětlivé léky jsou léky proti bolesti, které působí snížením zánětu. Existují dva typy NSAID a pracují trochu různými způsoby:

  • Tradiční NSAID - jako je ibuprofen, naproxen nebo diklofenak
  • Inhibitory COX-2 - často nazývané koxiby - jako celekoxib a etorikoxib.

Některé nesteroidní protizánětlivé léky jsou k dispozici jako krémy (topické NSAID), které aplikujete přímo na postižené klouby a mohou být dostupné bez lékařského předpisu. Některé perorální nesteroidní protizánětlivé léky jsou k dispozici bez lékařského předpisu. Vedle toho, jak pomáhá zmírnit bolest, může také pomoci snížit jakýkoli otok ve vašich kloubech. Váš lékař bude s vámi diskutovat o typu NSAID, který byste měli užívat, ao přínosech a rizicích spojených s ním.

Nesteroidní protizánětlivá léčiva nesou řadu upozornění a je třeba je dbát opatrně. Mohou být nevhodné pro osoby s určitými stavy, jako je astma, peptický vřed nebo angina, nebo jestliže jste měl infarkt nebo mrtvici. Pokud užíváte nízké dávky aspirinu, zeptejte se svého lékaře, zda byste měli užívat NSAID

Podobně NSAID mohou interferovat s léky, například potlačením účinku většiny léků na krevní tlak. Vždy byste se měli poradit se svým lékařem, abyste zjistili, zda jsou NSAIDy vhodné pro vás.

Opioidy

Opioidy, jako je kodein, jsou dalším typem léků proti bolesti, které mohou zmírnit bolesti, pokud paracetamol nebo NSAID nefungují. Opioidy mohou pomoci zmírnit silnou bolest, ale mohou také způsobit nežádoucí účinky, jako je ospalost, nevolnost a zácpa.

Kodein se vyskytuje v kombinaci s paracetamolem v běžných preparátech, jako je kokatamol.

Jiné opioidy, které mohou být předepsány pro osteoartrózu, zahrnují tramadol (obchodní značky zahrnují Zamadol a Zydol) a dihydrokodein (značka DF 118 Forte). Oba jsou ve formě tablet a jako injekce.

Tramadol není vhodný, pokud máte nekontrolovanou epilepsii a dihydrokodein se nedoporučuje u pacientů s chronickou obstrukční plicní chorobou (COPD).

Pokud potřebujete pravidelně užívat opioid, může váš praktický lékař předepsat projímání, aby se s ním bralo, aby se zabránilo zácpě.

Kapsaicinový krém

Pokud máte osteoartrózu ve vašich rukou nebo kolenech a topické NSAID nebyly účinné při zmírnění bolesti, může Váš GP předepisovat krém kapsaicinu.

Kapsaicinový krém funguje tak, že blokuje nervy, které posílají zprávy o bolesti v ošetřované oblasti. Možná budete ji muset použít ještě předtím, než bude mít účinek. Během prvních dvou týdnů užívání krému byste měli trpět určitou úlevu od bolesti, ale může trvat až měsíc, než je léčba plně účinná.

Aplikujte krém kapsaicinu ve velikosti krému na postižené klouby až čtyřikrát denně, ale ne častěji než každé čtyři hodiny. Nepoužívejte kapsaicinový krém na rozbitou nebo zapálenou pokožku a po aplikaci ji vždy umyjte.

Buďte opatrní, abyste nedostali kapsaicinový krém na jemné oblasti, jako jsou vaše oči, ústa, nos a genitálie. Kapsaicin je molekula nacházející se v chilli, která způsobuje pocit pálení, s nímž jsou všichni obeznámeni, takže pokud se dostanete na citlivé oblasti vašeho těla, bude to pravděpodobně velmi bolestné po dobu několika hodin.

Po aplikaci krému kapsaicinem si můžete na kůži všimnout pocitu pálení. To se nemusíte starat a čím více ji používáte, tím méně by se mělo stát. Nepoužívejte však příliš mnoho krému nebo horkou lázeň nebo sprchu před nebo po aplikaci, protože může způsobit zhoršení pocitu hoření.

Injekce kortikosteroidů

Pokud je vaše osteoartróza těžká, léčba užívající léky proti bolesti nemusí být dost pro kontrolu bolesti.

V takovém případě byste mohli mít možnost léčebného režimu, při kterém je lék injekčně aplikován do kloubů postižených osteoartrózou. Toto je známé jako intraartikulární injekce.

Pokud potřebujete intraartikulární injekce, je pravděpodobné, že budete mít injekce kortikosteroidů, léku, který snižuje otoky a bolest.

Pokud dostanete dlouhodobou odpověď na injekci, může se to opakovat. V ideálním případě byste neměli mít více než tři injekce kortikosteroidů ročně, přičemž mezi injekcemi by měla být alespoň tři měsíce.

Řešení Flexiseq Více o bolesti kloubů Seq technologie